7.5 hp, 42.4 cfm, Oil-Less Compressor: 7.5 hp, 2 Stage, Horizontal, 120 gal, 42.4 cfm
In Stock
$61,068.00
/each
Earn 61068 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LE8
Item 820LE8
$61,068.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Number of Stages | 2 |
| Pump Style | Duplex |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Phase | Three |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Air Tank Size | 120 gal |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 42.4 cfm |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Output Power | 7.5 hp |
| Max Operating Pressure | 175 psi |
| Compressor Voltage | 460V AC |
| Mfr. Model # | 2-VTR-E7.5 460V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
7.5 hp, 42.4 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 2, Output Power 7.5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 42.4 cfm, Maximum Operating Pressure 175 psi, Air Tank Size 120 gal, Input Voltage 460V AC, Phase Three, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Duplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount