7.5 hp, 42.4 cfm, Oil-Less Compressor: 7.5 hp, 2 Stage, Horizontal, 120 gal, 42.4 cfm
In Stock
$61,068.00
/each
Earn 61068 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LE4
Item 820LE4
$61,068.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Air Tank Size | 120 gal |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 42.4 cfm |
| Max Operating Pressure | 175 psi |
| Phase | Single |
| Number of Stages | 2 |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Output Power | 7.5 hp |
| Pump Style | Duplex |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Mfr. Model # | 2-VTR-7.5 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
7.5 hp, 42.4 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 2, Output Power 7.5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 42.4 cfm, Maximum Operating Pressure 175 psi, Air Tank Size 120 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Duplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount