7.5 hp, 21.2 cfm, Oil-Less Compressor: 7.5 hp, 2 Stage, Horizontal, 120 gal, 21.2 cfm
In Stock
$27,078.00
/each
Earn 27078 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LE3
Item 820LE3
$27,078.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Phase | Three |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Max Operating Pressure | 175 psi |
| Compressor Voltage | 460V AC |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Number of Stages | 2 |
| Air Tank Size | 120 gal |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 21.2 cfm |
| Output Power | 7.5 hp |
| Pump Style | Simplex |
| Mfr. Model # | VTR-E7.5 460V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
7.5 hp, 21.2 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 2, Output Power 7.5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 21.2 cfm, Maximum Operating Pressure 175 psi, Air Tank Size 120 gal, Input Voltage 460V AC, Phase Three, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount