7.5 hp, 21.2 cfm, Oil-Less Compressor: 7.5 hp, 2 Stage, Horizontal, 120 gal, 21.2 cfm
In Stock
$27,078.00
/each
Earn 27078 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LE1
Item 820LE1
$27,078.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Max Operating Pressure | 175 psi |
| Number of Stages | 2 |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Air Tank Size | 120 gal |
| Output Power | 7.5 hp |
| Phase | Three |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Pump Style | Simplex |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 21.2 cfm |
| Mfr. Model # | VTR-E 7.5 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
7.5 hp, 21.2 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 2, Output Power 7.5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 21.2 cfm, Maximum Operating Pressure 175 psi, Air Tank Size 120 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Three, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount