7.5 hp, 21.2 cfm, Oil-Less Compressor: 7.5 hp, 2 Stage, Horizontal, 120 gal, 21.2 cfm
In Stock
$27,078.00
/each
Earn 27078 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LE0
Item 820LE0
$27,078.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 21.2 cfm |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Compressor Voltage | 230V AC |
| Pump Style | Simplex |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Phase | Single |
| Air Tank Size | 120 gal |
| Number of Stages | 2 |
| Max Operating Pressure | 175 psi |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Output Power | 7.5 hp |
| Mfr. Model # | VTR-E7.5 230V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
7.5 hp, 21.2 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 2, Output Power 7.5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 21.2 cfm, Maximum Operating Pressure 175 psi, Air Tank Size 120 gal, Input Voltage 230V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount