5 hp, 31.2 cfm, Oil-Less Compressor: 5 hp, 1 Stage, Horizontal, 80 gal, 31.2 cfm
In Stock
$35,407.00
/each
Earn 35407 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LD4
Item 820LD4
$35,407.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Pump Style | Duplex |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Phase | Single |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Air Tank Size | 80 gal |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 31.2 cfm |
| Number of Stages | 1 |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Output Power | 5 hp |
| Mfr. Model # | 2-MTOll-D5 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
5 hp, 31.2 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 31.2 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 80 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Duplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount