5 hp, 15.6 cfm, Oil-Less Compressor: 5 hp, 1 Stage, Horizontal, 60 gal, 15.6 cfm
In Stock
$16,720.00
/each
Earn 16720 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LD3
Item 820LD3
$16,720.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Phase | Three |
| Number of Stages | 1 |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Compressor Voltage | 460V AC |
| Output Power | 5 hp |
| Pump Style | Simplex |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 15.6 cfm |
| Air Tank Size | 60 gal |
| Mfr. Model # | MTOll-C5 460V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
5 hp, 15.6 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 15.6 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 60 gal, Input Voltage 460V AC, Phase Three, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount