5 hp, 15.6 cfm, Oil-Less Compressor: 5 hp, 1 Stage, Horizontal, 60 gal, 15.6 cfm
In Stock
$16,720.00
/each
Earn 16720 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LD0
Item 820LD0
$16,720.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 15.6 cfm |
| Number of Stages | 1 |
| Air Tank Size | 60 gal |
| Compressor Voltage | 230V AC |
| Output Power | 5 hp |
| Phase | Single |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Pump Style | Simplex |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Mfr. Model # | MTOll-C5 230V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
5 hp, 15.6 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 15.6 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 60 gal, Input Voltage 230V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount