5 hp, 15.6 cfm, Oil-Less Compressor: 5 hp, 1 Stage, Horizontal, 60 gal, 15.6 cfm
In Stock
$16,720.00
/each
Earn 16720 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LC9
Item 820LC9
$16,720.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Output Power | 5 hp |
| Pump Style | Simplex |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 15.6 cfm |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Air Tank Size | 60 gal |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Number of Stages | 1 |
| Phase | Single |
| Mfr. Model # | MTOll-C5 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
5 hp, 15.6 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 15.6 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 60 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount