3 hp, 18.8 cfm, Oil-Less Compressor: 3 hp, 1 Stage, Horizontal, 80 gal, 18.8 cfm
In Stock
$25,058.00
/each
Earn 25058 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LC4
Item 820LC4
$25,058.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Output Power | 3 hp |
| Air Tank Size | 80 gal |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Phase | Single |
| Pump Style | Duplex |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 18.8 cfm |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Number of Stages | 1 |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Mfr. Model # | 2-MTOll-D3 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
3 hp, 18.8 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 3 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 18.8 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 80 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Duplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount