3 hp, 18.8 cfm, Oil-Less Compressor: 3 hp, 1 Stage, Horizontal, 80 gal, 18.8 cfm
In Stock
$25,058.00
/each
Earn 25058 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LC3
Item 820LC3
$25,058.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Compressor Voltage | 115V AC |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 18.8 cfm |
| Phase | Single |
| Number of Stages | 1 |
| Air Tank Size | 80 gal |
| Output Power | 3 hp |
| Pump Style | Duplex |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Mfr. Model # | 2-MTOll-D3 115V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
3 hp, 18.8 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 3 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 18.8 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 80 gal, Input Voltage 115V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Duplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount