3 hp, 9.4 cfm, Oil-Less Compressor: 3 hp, 1 Stage, Horizontal, 30 gal, 9.4 cfm
In Stock
$12,500.00
/each
Earn 12500 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LC0
Item 820LC0
$12,500.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Number of Stages | 1 |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Pump Style | Simplex |
| Air Tank Size | 30 gal |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Output Power | 3 hp |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Phase | Three |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 9.4 cfm |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Mfr. Model # | MTOll-F3 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
3 hp, 9.4 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 3 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 9.4 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 30 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Three, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount