3 hp, 9.4 cfm, Oil-Less Compressor: 3 hp, 1 Stage, Horizontal, 30 gal, 9.4 cfm
In Stock
$12,500.00
/each
Earn 12500 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LA9
Item 820LA9
$12,500.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Pump Style | Simplex |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Air Tank Size | 30 gal |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 9.4 cfm |
| Output Power | 3 hp |
| Compressor Voltage | 230V AC |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Number of Stages | 1 |
| Phase | Single |
| Mfr. Model # | MTOll-F3 230V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
3 hp, 9.4 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 3 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 9.4 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 30 gal, Input Voltage 230V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount