3 hp, 9.4 cfm, Oil-Less Compressor: 3 hp, 1 Stage, Horizontal, 30 gal, 9.4 cfm
In Stock
$12,500.00
/each
Earn 12500 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LA7
Item 820LA7
$12,500.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 9.4 cfm |
| Pump Style | Simplex |
| Output Power | 3 hp |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Phase | Single |
| Air Tank Size | 30 gal |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Number of Stages | 1 |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Compressor Voltage | 115V AC |
| Mfr. Model # | MTOll-F3 115V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
3 hp, 9.4 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 3 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 9.4 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 30 gal, Input Voltage 115V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount