1 hp, 5.4 cfm, Oil-Less Compressor: 1 hp, 1 Stage, Horizontal, 60 gal, 5.4 cfm
In Stock
$16,973.00
/each
Earn 16973 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LA2
Item 820LA2
$16,973.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 5.4 cfm |
| Output Power | 1 hp |
| Phase | Single |
| Pump Style | Duplex |
| Air Tank Size | 60 gal |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Number of Stages | 1 |
| Mfr. Model # | 2-MTOll-C1 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
1 hp, 5.4 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 1 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 5.4 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 60 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Duplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount