1 hp, 5.4 cfm, Oil-Less Compressor: 1 hp, 1 Stage, Horizontal, 60 gal, 5.4 cfm
In Stock
$16,973.00
/each
Earn 16973 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LA1
Item 820LA1
$16,973.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Output Power | 1 hp |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 5.4 cfm |
| Air Tank Size | 60 gal |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Number of Stages | 1 |
| Phase | Single |
| Pump Style | Duplex |
| Compressor Voltage | 115V AC |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Mfr. Model # | 2-MTOll-C1 115V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
1 hp, 5.4 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 1 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 5.4 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 60 gal, Input Voltage 115V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Duplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount