1 hp, 2.7 cfm, Oil-Less Compressor: 1 hp, 1 Stage, Horizontal, 30 gal, 2.7 cfm
In Stock
$7,826.00
/each
Earn 7826 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820LA0
Item 820LA0
$7,826.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 2.7 cfm |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Air Tank Size | 30 gal |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Pump Style | Simplex |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Number of Stages | 1 |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Phase | Three |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Compressor Voltage | 460V AC |
| Output Power | 1 hp |
| Mfr. Model # | MTOll-F1 460V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
1 hp, 2.7 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 1 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 2.7 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 30 gal, Input Voltage 460V AC, Phase Three, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount