1 hp, 2.7 cfm, Oil-Less Compressor: 1 hp, 1 Stage, Horizontal, 30 gal, 2.7 cfm
In Stock
$7,826.00
/each
Earn 7826 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820L98
Item 820L98
$7,826.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Compressor Voltage | 200V AC |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Air Tank Size | 30 gal |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Pump Style | Simplex |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 2.7 cfm |
| Number of Stages | 1 |
| Output Power | 1 hp |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Phase | Three |
| Mfr. Model # | MTOll-F1 200V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
1 hp, 2.7 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 1 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 2.7 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 30 gal, Input Voltage 200V AC, Phase Three, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount