1 hp, 2.7 cfm, Oil-Less Compressor: 1 hp, 1 Stage, Horizontal, 30 gal, 2.7 cfm
In Stock
$7,826.00
/each
Earn 7826 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Product 820L97
Item 820L97
$7,826.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Phase | Single |
| Pump Style | Simplex |
| Compressor Voltage | 230V AC |
| Free Air Flow Rate @ Max Pressure | 2.7 cfm |
| Air Tank Size | 30 gal |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Output Power | 1 hp |
| Compressor Package Type | Fully Packaged |
| Sound Level Range | Standard (70 dBA or more) |
| Lubrication Type | Oil-Less |
| Number of Stages | 1 |
| Max Operating Pressure | 100 psi |
| Mfr. Model # | MTOll-F1 230V |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
1 hp, 2.7 cfm, Oil-Less Compressor, Lubrication Type Oil-Less, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 1, Output Power 1 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 2.7 cfm, Maximum Operating Pressure 100 psi, Air Tank Size 30 gal, Input Voltage 230V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Fully Packaged, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating, Pump Location Top Mount