Cordless Upright Vacuum, 8", 42cfm, 2.9lb
In Stock
$745.50
/each
Earn 745 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Cordless Upright Vacuum, 8", 42cfm, 2.9lb
Item 810KR4
$745.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Cleaning Path | 8 in |
| Power Source | Cordless |
| Vacuum Collection Type | Bagless |
| Motor Efficiency Type | Brushless |
| Vacuum Capacity | 1/4 gal |
| Static Pressure | 72-1/2 in |
| Includes Battery & Charger | Yes |
| Belt & Motor Protection Clutch | None |
| HEPA Rated Vacuum | No |
| Onboard Hose | No |
| Sound Level | 65 dB |
| Vacuum Air Flow | 42 cfm |
| Weight | 2.9 lb |
| Mfr. Model # | XLC09R1B |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
4-Speed Vacuum Kit, Vacuum Power Source Cordless, Vacuum Collection Type Bagless, Vacuum Capacity 1/4 gal, Vacuum Filtration Type Standard, Cleaning Path Width 8 in, Vacuum Air Flow 42 cfm, Static Pressure 72 1/2 in, Sound Level 65 dB, Weight 2.9 lb, Motor Efficiency Type Brushless, Number of Motor Stages 4, Power 125 W, Voltage 18V DC, Height 6 in, Length 19 3/4 in, Width 4 1/2 in, Power Cord Length Not Applicable, Plug Type Cordless