Water Filter Cartridge: 5 micron, Woven, 2.5 gpm, Carbon, 4 7/8 in Overall Ht
In Stock
$12.11
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
APPROVED VENDOR Water Filter Cartridge: 5 micron, Woven, 2.5...
Item 6RKE9
$12.11
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2584 |
| Brand | APPROVED VENDOR |
| Micron Rating | 5 micron |
| Maximum Temperature | 125 Degrees F |
| Filter Design | Woven |
| Outside Diameter | 2-1/2 in |
| Compatible Mfr. Part Number | Universal |
| Inside Diameter | 1-1/8 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Freight Class Code | 15 |
| Cartridge Media | Carbon |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Compatible Product Type | 5 in Housings |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Application | Drinking Water, Residential, Commercial, Marine |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Filter Media | Carbon |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Cartridge Type | Activated Carbon |
| Product Type | Water Filter Cartridge |
| Reduces | Sediment, Chlorine Taste, Chlorine Odor |
| Flow Rate | 2.5 gpm |
| Manufacturer Part Number | 155022-75 |
| Compatible Brand | Universal |
| Min. Operating Temperature | 40 Degrees F |
| Display Sell UOM | EA |
| Filter Type | Reverse Osmosis, Ultraviolet |
| Low Lead Compliance Level | CE |
| Min. Operating Pressure | 1 psid |
| Service Life | 15,000 gal |
| Service Life - Months | 3 mo |
| Overall Height | 4-7/8 in |
| Maximum Pressure | 30 psid |
| Storage Protection Code | A |
| Display Qty | 1 |
| Flow Rate Range | Less than 5 gpm |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Standards | ANSI/NSF 42 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| LowLead_WarningMessage | Compliance_LowLead_Certified |
| Compatible Cartridge Housing Mft. Part Number | Universal |
| Mfr. Model # | 155022-75 |
Description
WaterFilterCartridge, 5micron, 2.5gpm