JobberLengthDrillBit, 8.5mm, HSS
In Stock
$17.58
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 8.5mm, HSS
Item 6PRZ4
$17.58
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2142 |
| Brand | WESTWARD |
| Drill Bit Size | 8.5 mm |
| Point Type | Split |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Size Decimal Equivalent | 0.3347 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 75 mm |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Finish/Coating | TiN |
| Standards | Not Rated |
| Measurement System | Metric |
| Overall Length | 117 mm |
| Shank Diameter | 21/64 in |
| Mfr. Model # | 6PRZ4 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.5 mm, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.3346, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through