Filter Housing: Carbon Steel, 2 in, Flanged, 90 gpm, 150 psi, 53 1/8 in Overall Ht
In Stock
$5,890.00
/each
Earn 5890 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Filter Housing: Carbon Steel, 2 in, Flanged,...
Item 6PAT3
$5,890.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Overall Height | 53-1/8 in |
| Flow Rate | 90 gpm |
| Connection Type | Flanged |
| Maximum Pressure | 150 psi |
| Maximum Temperature | 450 Degrees F |
| Housing Material | Carbon Steel |
| Overall Diameter | 14-1/2 in |
| Connection Size | 2 in |
| Mfr. Model # | FE6-3-2F |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161502 |
Description
Filter Housing, Housing Material Carbon Steel, Flow Rate 90 gpm, Connection Size 2 in, Overall Height 53 1/8 in, Overall Diameter 14 1/2 in, Connection Type Flanged, Overall Length 53 1/8 in, Overall Width 14 1/2 in, Application Coolant, Cutting Oil, Edible Oil, Coatings, Lubricant, Potable Water, Process Water, Solvent, Color Gray, Compatible Mfr. Model Number 4150-5537, 4151-1371, 4151-5371, 4152-8371, 4154-5371