Precut Label Roll: 4 in x 1 in, Vinyl, Black on White, For 12 AWG to 8 AWG Wire Gauge
In Stock
$83.85
/each
Earn 83 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Precut Label Roll: 4 in x 1 in, Vinyl, Black...
Item 5YTC2
$83.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| For Wire Diameter | 0.43 in to 0.96 in |
| Label Color | White |
| Label Width | 1 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| For Wire Gauge | 12 AWG to 8 AWG |
| Printer Series Compatibility | BMP71 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Height | 4 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Vinyl |
| Ribbon Color | Black |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Mfr. Model # | M71-23-427 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 44102412 |
Description
Precut Label Roll, Adhesive Material Acrylic, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Adhesive Type Permanent, Label Material Vinyl, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 4 in, Label Width 1 in, Number of Labels Included 100, Compatible Mfr Part Number M71-R4300, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, Recommended Ribbon M71-R4300, Printer Series Compatibility BMP71, Maximum Wire Diameter 0.96 in, Minimum Wire Diameter 0.43 in, Indoor/Outdoor Usage Outdoor, Maximum Wire Gauge 8 AWG