Jobber Drill Bit, HSS, Black Oxide, 12.80mm
In Stock
$12.88
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Jobber Drill Bit, HSS, Black Oxide, 12.80mm
Item 5PLV4
$12.88
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Measurement System | Metric |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Size | 12.8 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 151 mm |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Shank Diameter | 1/2 in |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.5039 |
| Flute Length | 101 mm |
| Mfr. Model # | 5PLV4 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 12.8 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.5039, Metric, Non-Coolant Through