Wire Shelf: 30 in x 18 in, 5 Shelves, Split Sleeve, 800 lb Load Capacity, Dry/Wet, Green
In Stock
$397.75
/each
Earn 397 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Shelf: 30 in x 18 in, 5 Shelves, Split S...
Item 5JNY0
$397.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Color | Green |
| Number of Shelves | 5 |
| Shelf Depth | 18 in |
| Material | Steel |
| Finish | Epoxy Coated |
| Shelf Width | 30 in |
| NSF Approval | NSF Approved |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Includes | Wedges, Sleeves |
| Load Capacity | 800 lb |
| Mfr. Model # | 1830NK3 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 56111906 |
Description
Wire Shelf, Color Green, Epoxy Coated Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Bottom, Middle; Top, Number of Shelves 5, Overall Depth 18 in, Overall Width 30 in, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Shelf Depth 18 in, Shelf Width 30 in, Load Capacity 800 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1/4 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes Sleeves, Wedges, Yes NSF Certified, Dry, Wet, ISO 9001-9002 Standards, Package Quantity 5