Cor Rad End Mill, 5/32", Carb, 13/64" rad
In Stock
$311.25
/each
Earn 311 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 5/32", Carb, 13/64" rad
Item 54EX43
$311.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| ISO Material Group | S |
| Single End/Double End | Single |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Material Application | Nickel, Titanium |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 1.5 in, 1-1/2 in |
| Measurement System | Inch |
| Corner Radius | 0.125 in |
| Number of Flutes | 5 |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Overall Length | 4 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Mfr. Model # | VHM-750-5-125 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.125 in, 1.5 in, 4 in