Bench Drill Press: Geared Head, Fixed Speed, 90 RPM – 3, 480 RPM, 230V AC, 2 hp, 18 in Swing
In Stock
$6,040.00
/each
Earn 6040 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Bench Drill Press: Geared Head, Fixed Speed,...
Item 53UH01
$6,040.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DAYTON |
| Drill Press Application | Countersinking, Drilling, Boring, Reaming, Tapping |
| Swing | 18 in |
| Spindle-to-Column Distance | 9 in |
| Drilling Capacity in Steel | 1 in |
| Phase | Three-Phase |
| Horsepower | 2 hp |
| Spindle Travel | 5 in |
| Current | 10 A |
| Speed Control | Fixed |
| Drive Type | Geared Head |
| Mfr. Model # | 53UH01 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112703 |
Description
Bench Drill Press, Primary Material Application Metal, Power Down Feed Included Yes, Drill Press Type Benchtop, Drill Press Application Boring, Countersinking, Drilling, Reaming, Tapping, Speed Control Fixed, Speed Adjustment Knob, Swing 18 in, Spindle-to-Column Distance 9 in, Horsepower 2 hp, Voltage 230V AC, Spindle Taper 3MT, Number of Speeds 8, Chuck Size 5/8 in, Guard Included Yes, Coolant System No, Quill Diameter 2 in, Drilling Capacity in Steel 1 in