Handheld Vacuum: 40 cfm Air Flow, 4.2 lb Wt, 81 dB Sound Level, 1/4 gal Vacuum Capacity
In Stock
$184.75
/each
Earn 184 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Handheld Vacuum: 40 cfm Air Flow, 4.2 lb Wt,...
Item 52WR81
$184.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1507 |
| Brand | MILWAUKEE |
| Filter Included | HEPA |
| Includes Battery | No |
| Power Source | Cordless |
| Weight | 4.2 lb |
| Sound Level | 81 dB |
| Vacuum Air Flow | 40 cfm |
| Vacuum Capacity | 1/4 gal |
| Voltage | 18V DC |
| Vacuum Collection Type | Bagless |
| Mfr. Model # | 0882-20 |
| Country of Origin | Vietnam (subject to change) |
| UNSPSC | 47121602 |
Description
Portable Shop Vacuum, Vacuum Power Source Cordless, Vacuum Filtration Type HEPA, Vacuum Collection Type Bagless, Vacuum Capacity 1/4 gal, Vacuum Pickup Type Dry, Vacuum Air Flow 40 cfm, Static Pressure 38 in, Sound Level 81 dB, Tank Material Reinforced Nylon, Number of Motor Stages 1, Voltage 18V DC, Hose Dia. 1-1/4 In., Hose Length 4 ft., Weight 4.2 lb, Series Not Applicable, Features Adapts from Handheld to Stationary, Clear View Canister