Safety Sign, 10 in x 14 in, Polyethylene
In Stock
$14.75
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CONDOR Safety Sign, 10 in x 14 in, Polyethylene
Item 474X50
$14.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CONDOR |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Legend | No Smoking Within 50 Feet |
| Sign Header | Warning |
| Glow In The Dark | No |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Width | 14 in |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Sign Material Group | Rigid Plastic |
| Height | 10 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Printed Language | English |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Mfr. Model # | 474X50 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Safety Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Within 50 Feet, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Text