Liquid Line Filter Dryer, 4.5in L, 650 psi
In Stock
$33.55
/each
Earn 33 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer, 4.5in L, 650 psi
Item 45KJ89
$33.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Body Material | Steel |
| Connection Type | Sweat |
| Number of Cores | 1 |
| For Refrigerant Type | R-410A |
| Connection Size | 3/8 in |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Mfr. Model # | 3SS3S |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 3/8, Overall Length (In.) 3 3/8 in, R-22 Capacity (Tons) 3 ton, Number of Cores 1, Type Steel, For Use With Air Conditioning Systems, Connection ODF, Description 100 Percent Molecular Sieve, High Filtration Capacity, Rated 650 PSIG, Solid Core, R-410A Capacity 3 ton, Cut Out Length (In.) 2 9/16 in