M12 FUEL 3/8" Ratchet Kit + M12 Ratchet
In Stock
$667.50
/each
Earn 667 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M12 FUEL 3/8" Ratchet Kit + M12 Ratchet
Item 432CH3
$667.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Voltage | 12 V DC |
| Head Width | 1-1/2 in |
| Drive Shape | Square |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Drive Size | 3/8 in |
| Retainer Type | Ball Detent |
| No Load Speed | 450 RPM |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| Power Source | Cordless |
| Battery Capacity | (2) 2.0 Ah |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Motor Type | Brushless |
| Overall Length | 10-5/8 in |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Includes Battery | Battery Included |
| Mfr. Model # | 2567-22 2457-20 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless, Voltage 12 V DC, Fastening Torque 35 ft-lb, Drive Size 3/8 in, Head Width 1 1/2 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type In-Line, Number of Batteries Included 2, Battery Capacity (2) 2.0 Ah, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Overall Length 10 5/8 in, Wireless Tool Tracking No, Tool Weight 2.1 lb