M12 FUEL 3/8" Ratchet Kit + M12 Ratchet
In Stock
$672.00
/each
Earn 672 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M12 FUEL 3/8" Ratchet Kit + M12 Ratchet
Item 432CG6
$672.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Voltage | 12 V DC |
| Drive Shape | Square |
| Fastening Torque | 55 ft-lb |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Overall Length | 10-7/8 in |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| No Load Speed | 200 RPM |
| Power Source | Cordless |
| Drive Size | 3/8 in |
| Motor Type | Brushless |
| Battery Capacity | (2) 2.0 Ah |
| Includes Battery | Battery Included |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Head Width | 1-5/8 in |
| Mfr. Model # | 2557-22 2457-20 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless, Voltage 12 V DC, Fastening Torque 55 ft-lb, Drive Size 3/8 in, Side to Center 1 in, Head Width 1 5/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Pistol Grip, Number of Batteries Included 2, Battery Capacity (2) 2.0 Ah, Overall Length 10 7/8 in, Wireless Tool Tracking No, Tool Weight 2.4 lb