Ratchet: 60 ft-lb Fastening Torque, 60 ft-lb Torque - Max, 175 RPM No Load Speed, Li-Ion
In Stock
$289.75
/each
Earn 289 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet: 60 ft-lb Fastening Torque, 60 ft-lb...
Item 408L79
$289.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| No Load Speed | 175 RPM |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Overall Length | 11-1/2 in |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Fastening Torque | 60 ft-lb |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Includes Battery | Tool Only |
| Power Source | Cordless |
| Drive Size | 1/2 in |
| Drive Shape | Square |
| Head Width | 1-5/8 in |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Voltage | 12 V DC |
| Motor Type | Brushless |
| Mfr. Model # | 2558-20 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 27111711 |
Description
Ratchet, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor Yes, Fastening Torque 60 ft-lb, Free Speed 175 RPM, Drive Size 1/2 in, Side to Center 1 in, Head Height 1 3/4 in, Head Width 1 5/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Pistol Grip, Number of Batteries Included 0, Battery Capacity Not Applicable, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included No, Case Included No, Overall Length 11 1/2 in, Wireless Tool Tracking No, Tool Brand Milwaukee