Ratchet Kit: 55 ft-lb Fastening Torque, 55 ft-lb Torque - Max, 200 RPM No Load Speed, M12™
In Stock
$433.50
/each
Earn 433 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet Kit: 55 ft-lb Fastening Torque, 55 ft...
Item 408L78
$433.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 653 |
| Brand | MILWAUKEE |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Drive Shape | Square |
| Motor Type | Brushless |
| Battery Capacity | (2) 2.0 Ah |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Head Width | 1-5/8 in |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Overall Length | 10-7/8 in |
| Voltage | 12 V DC |
| No Load Speed | 200 RPM |
| Drive Size | 3/8 in |
| Fastening Torque | 55 ft-lb |
| Includes Battery | Battery Included |
| Power Source | Cordless |
| Mfr. Model # | 2557-22 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 27111711 |
Description
Ratchet Kit, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Charger, (2) Batteries, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor Yes, Fastening Torque 55 ft-lb, Free Speed 200 RPM, Drive Size 3/8 in, Side to Center 1 in, Head Height 1 5/8 in, Head Width 1 5/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type Pistol Grip, Number of Batteries Included 2, Battery Capacity (2) 2.0 Ah, Battery Model No. 38D763, Charger Included Yes, Charger Model 2XKZ7, Case Included Yes, Overall Length 10 7/8 in