Pleated Air Filter, 20x24x2, MERV 8
In Stock
$11.42
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 20x24x2, MERV 8
Item 38ZC85
$11.42
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Common Applications | General Use |
| Nominal Filter Size | 20 in x 24 in x 2 in |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Media Material | Synthetic |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Nominal Width | 24 in |
| Nominal Depth | 2 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,000 cfm |
| Nominal Height | 20 in |
| Mfr. Model # | 38ZC85 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 20x24x2, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 11.1 sq ft, Pleats per Linear Foot 12, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron. Only shipped in quantities of 12.