MX FuelBackpack Concrete Vibrator Kit
In Stock
$5,055.00
/each
Earn 5055 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE MX FuelBackpack Concrete Vibrator Kit
Item 380FK7
$5,055.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Radius of Vibration | 2-1/2 in |
| Concrete Vibrator Type | Backpack |
| Head Diameter | 2-1/2 in |
| Voltage | 72V DC |
| Brushless Motor | Yes |
| Shaft Length | 21 ft |
| Vibrations per Minute | 11,000 vpm |
| Mfr. Model # | MXF371-2XC MXFXC406 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Concrete Vibrator, Voltage 72V DC, Shaft Length 21 ft, Head Diameter 2 1/2 in, Radius of Vibration 2 1/2 in, Vibrations per Minute 11,000 vpm, Brushless Motor Yes, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Charger, (1) Remote, (3) Battery Packs, Battery Capacity 6.0 Ah, Head Length 2 1/2 in, Tool Length 12 3/5 in, Tool Weight 34.5, Shaft Connection Type Quick Connect, Battery Model Number 55JL75, Battery Series REDLITHIUM XC406, Charger Included Yes, Charger Model Number 55JL74