MX Fuel Handheld Core Drill Kit w/ Stand
In Stock
$7,320.00
/each
Earn 7320 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE MX Fuel Handheld Core Drill Kit w/ Stand
Item 380FK6
$7,320.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Battery Series | MX FUEL REDLITHIUM |
| Coring Capacity in Concrete | 6 in |
| Column Height | 36 in |
| Base Length | 18 in |
| Base Width | 9-1/4 in |
| Brushless Motor | Yes |
| Mfr. Model # | MXF301-2CXS MXFXC406 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112703 |
Description
Cordless Core Drill Kit, Coring Capacity in Concrete 6 in, Column Height 36 in, Adjustable Angle Yes, Maximum Spindle Speed 1,550 RPM, Anti-Kickback Clutch Type Yes, Tool Weight 55.6 lb, Speed Setting Variable Speed, Cordless Tool Kit Contents Hard Case with Wheels; 5/8 in-11 Bit Adapter; MX FUEL Charger; Compact Core Drill Stand; Trigger Lock; (1) MX FUEL REDLITHIUM(TM) CP203 Battery Pack; (1) MX FUEL REDLITHIUM(TM) XC406 Battery Pack; Quick Connect, Battery Capacity 6Ah