Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 4 Flute, 8 mm Mill Dia, 12 mm LOC, 1 mm Rad
In Stock
$85.05
/each
Earn 85 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 35CJ68
$85.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Finish - Machining | TiAlN |
| List Number | HP456 |
| Milling Diameter | 8 mm |
| Measurement System | Metric |
| Neck Length | 24 mm |
| Material Application | Tool and Die Steel, Steel, Cast Iron |
| Neck Dia. | 7.9 mm |
| Corner Radius | 1 mm |
| Flute Spacing | Fixed |
| Overall Length | 75 mm |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Length of Cut | 12 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| ISO Material Group | P, K |
| Shank Dia. | 8 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Helix Angle | 50 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Mfr. Model # | HP456-3152 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Metric, 1 mm, 12 mm, 75 mm