Storage Cabinet: 36 in x 24 in x 78 in, Frame, 4 Adj Shelves, Swing Handle & Keyed, Black
In Stock
$1,361.00
/each
Earn 1361 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Product 34A386
Item 34A386
$1,361.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | HALLOWELL |
| Overall Depth | 24 in |
| Cabinet Storage Components | Shelves |
| Number of Shelves and Adjustability | 4 Adjustable, 4 Adjustable Shelves |
| Number of Doors | 2 |
| Lock Type | Keyed |
| Door Handle Type | Swing |
| Cabinet Height Range | Full Height (59" and Taller) |
| Cabinet Finish | Powder Coated |
| Color Family | Black |
| Overall Height | 78 in |
| Base Type | Frame |
| Frame Assembled | Assembled |
| Duty Rating | Medium Duty |
| Shelf Adjustment Increments | 2 in |
| Cabinet Material | Steel |
| Load Capacity per Shelf | 250 lb |
| Overall Width | 36 in |
| Mfr. Model # | 815S24SVA-ME |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 30161801 |
Description
Storage Cabinet, Base Type Frame, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Black, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Clearview, Duty Rating Medium Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Assembled, Load Capacity per Shelf 250 lb, Lock Type Keyed, Mobility Stationary, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 36 in, Audit Trail Storage None