Pleated Air Filter, 9x37x1, MERV 7
In Stock
$34.25
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 9x37x1, MERV 7
Item 33ZX97
$34.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Nominal Height | 9 in |
| Common Applications | General Use |
| Nominal Width | 37 in |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Nominal Depth | 1 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 600 cfm |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Media Material | Synthetic |
| Performance Rating | MERV 7 |
| Mfr. Model # | 33ZX97 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 7, Nominal Filter Size 9x37x1, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 4.7 sq ft, Pleats per Linear Foot 15, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 1.0 to 3.0 micron