Water Filter Cartridge: 5 micron, 5 gpm, 15, 000 gal, 9 7/8 in Overall Ht, Solid
In Stock
$11.36
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
APPROVED VENDOR Water Filter Cartridge: 5 micron, 5 gpm, 15,...
Item 32UL58
$11.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | APPROVED VENDOR |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Micron Rating | 5 micron |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Max. Operating Pressure | 30 psid |
| Service Life - Months | 3 mo |
| Sub-brand | P5 |
| Min. Operating Temperature | 40 Degrees F |
| Application | Reverse Osmosis Systems |
| Filter Design | Solid |
| Inside Diameter | 1-1/8 in |
| Storage Protection Code | A |
| Min. Operating Pressure | 1 psid |
| Display Sell UOM | EA |
| LowLead_WarningMessage | Compliance_LowLead_Certified |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Filter Media | Polypropylene |
| Compatible Brand | Universal |
| Filter Type | Sediment |
| Low Lead Compliance Level | CE |
| Compatible Mfr. Part Number | Universal |
| Overall Diameter | 2-3/8 in |
| Standards | ANSI/NSF 42 |
| Micron Rating Range | 2 to 50 microns |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Compatible Product Type | All Reverse Osmosis Systems |
| Max. Operating Temperature | 145 Degrees F |
| Overall Height | 9-7/8 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Reduces | Sediment |
| Compatible Filter Housing Manufacturer Part Number | Universal |
| Freight Class Code | 15 |
| Display Qty | 1 |
| Product Type | Water Filter Cartridge |
| Service Life | 15,000 gal |
| Cartridge Media | Polyester |
| Manufacturer Part Number | 155014-43-75 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Flow Rate | 5 gpm |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Mfr. Model # | 155014-43-75 |
Description
Water Filter Cartridge, 5 micron, 5 gpm