Wire Shelf: 36 in x 18 in, 4 Shelves, Quick Slot, 300 lb Load Capacity, Dry, Not NSF Approved
In Stock
$270.50
/each
Earn 270 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Shelf: 36 in x 18 in, 4 Shelves, Quick S...
Item 26C367
$270.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Shelf Adjustment Type | Quick Slot |
| Load Capacity | 300 lb |
| Number of Shelves | 4 |
| Shelf Width | 36 in |
| Includes | (16) Shelf Clips |
| Material | Steel |
| Color | Smoked Glass |
| NSF Approval | Not NSF Approved |
| Finish | Epoxy Coated |
| Shelf Depth | 18 in |
| Mfr. Model # | 1836Q-DSG-4 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Shelf, Color Smoked Glass, Epoxy Coated Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Middle, Number of Pieces 4, Number of Shelves 4, Overall Depth 18 in, Overall Width 36 in, Shelf Adjustment Type Quick Slot, Shelf Depth 18 in, Shelf Width 36 in, Load Capacity 300 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1/4 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes (16) Shelf Clips, No NSF Certified, Dry, Package Quantity 4