Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 4 Shelves, Quick Slot, 250 lb Load Capacity, Dry, Steel
In Stock
$268.25
/each
Earn 268 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 4 Shelves,...
Item 26C204
$268.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Includes | (16) Shelf Clips |
| Color | Smoked Glass |
| Finish | Epoxy Coated |
| NSF Approval | Not NSF Approved |
| Shelf Adjustment Type | Quick Slot |
| Shelf Width | 36 in |
| Load Capacity | 250 lb |
| Material | Steel |
| Number of Shelves | 4 |
| Shelf Depth | 14 in |
| Mfr. Model # | HDM1436Q-DSG-4 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Shelf, Color Smoked Glass, Epoxy Coated Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Middle, Number of Pieces 4, Number of Shelves 4, Overall Depth 14 in, Overall Width 36 in, Shelf Adjustment Type Quick Slot, Shelf Depth 14 in, Shelf Width 36 in, Load Capacity 250 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes (16) Shelf Clips, No NSF Certified, Dry, Package Quantity 4