Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 1 Shelves, Quick Slot, 300 lb Load Capacity, Dry, Black
In Stock
$77.20
/each
Earn 77 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 1 Shelves,...
Item 25X003
$77.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Color | Black |
| Includes | (4) Shelf Clips |
| Finish | Epoxy Coated |
| Material | Steel |
| Shelf Depth | 14 in |
| Shelf Adjustment Type | Quick Slot |
| Load Capacity | 300 lb |
| NSF Approval | Not NSF Approved |
| Shelf Width | 36 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Mfr. Model # | 1436QBL |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Shelf, Color Black, Epoxy Coated Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Middle, Number of Shelves 1, Overall Depth 14 in, Overall Width 36 in, Shelf Adjustment Type Quick Slot, Shelf Depth 14 in, Shelf Width 36 in, Load Capacity 300 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1/4 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes (4) Shelf Clips, No NSF Certified, Dry