Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 1 Shelves, Split Sleeve, 250 lb Load Capacity, Dry, Black
In Stock
$63.25
/each
Earn 63 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 1 Shelves,...
Item 25W922
$63.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Shelf Depth | 14 in |
| Load Capacity | 250 lb |
| Color | Black |
| NSF Approval | NSF Approved |
| Finish | Epoxy Coated |
| Shelf Width | 36 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Material | Steel |
| Includes | (4) Pairs of Split Sleeves |
| Mfr. Model # | HDM1436BL |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Shelf, Color Black, Epoxy Coated Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Bottom, Middle; Top, Number of Shelves 1, Overall Depth 14 in, Overall Width 36 in, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Shelf Depth 14 in, Shelf Width 36 in, Load Capacity 250 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes (4) Pairs of Split Sleeves, Yes NSF Certified, Dry