Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 1 Shelves, Split Sleeve, 250 lb Load Capacity, Dry, Silver
In Stock
$66.65
/each
Earn 66 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Display Shelf: 36 in x 14 in, 1 Shelves,...
Item 25W897
$66.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1195 |
| Brand | METRO |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Load Capacity | 250 lb |
| Shelf Depth | 14 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Color | Silver |
| NSF Approval | NSF Approved |
| Includes | (4) Pairs of Split Sleeves |
| Shelf Width | 36 in |
| Mfr. Model # | HDM1436NC |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Shelf, Color Silver, Chrome Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Bottom, Middle; Top, Number of Shelves 1, Overall Depth 14 in, Overall Width 36 in, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Shelf Depth 14 in, Shelf Width 36 in, Load Capacity 250 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes (4) Pairs of Split Sleeves, Yes NSF Certified, Dry