Wire Display Shelf: 48 in x 14 in, 1 Shelves, Quick Slot, 250 lb Load Capacity, Dry, Black
In Stock
$90.80
/each
Earn 90 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Display Shelf: 48 in x 14 in, 1 Shelves,...
Item 25W842
$90.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Shelf Depth | 14 in |
| Finish | Epoxy Coated |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Adjustment Type | Quick Slot |
| Shelf Width | 48 in |
| NSF Approval | Not NSF Approved |
| Includes | (4) Shelf Clips |
| Load Capacity | 250 lb |
| Mfr. Model # | HDM1448QBL |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Shelf, Color Black, Epoxy Coated Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Middle, Number of Shelves 1, Overall Depth 14 in, Overall Width 48 in, Shelf Adjustment Type Quick Slot, Shelf Depth 14 in, Shelf Width 48 in, Load Capacity 250 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes (4) Shelf Clips, No NSF Certified, Dry