Wire Shelf: 30 in x 18 in, 4 Shelves, Split Sleeve, 800 lb Load Capacity, Dry, NSF Approved
In Stock
$251.50
/each
Earn 251 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Shelf: 30 in x 18 in, 4 Shelves, Split S...
Item 21Z418
$251.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Shelf Depth | 18 in |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Includes | (16) Pairs of Split Sleeves |
| Finish | Epoxy Coated |
| Number of Shelves | 4 |
| Color | Smoked Glass |
| Load Capacity | 800 lb |
| NSF Approval | NSF Approved |
| Material | Steel |
| Shelf Width | 30 in |
| Mfr. Model # | 1830N-DSG-4 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 56111906 |
Description
Wire Shelf, Color Smoked Glass, Epoxy Coated Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Bottom, Middle; Top, Number of Pieces 4, Number of Shelves 4, Overall Depth 18 in, Overall Width 30 in, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Shelf Depth 18 in, Shelf Width 30 in, Load Capacity 800 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1/4 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes (16) Pairs of Split Sleeves, Yes NSF Certified, Dry, ISO 9001-9002 Standards, Package Quantity 4