Workbench: Adj Ht, Steel, 72 in x 28 3/4 in, 3, 000 lb Overall Load Capacity, Gray
In Stock
$1,053.00
/each
Earn 1053 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LITTLE GIANT Product 21E635
Item 21E635
$1,053.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LITTLE GIANT |
| Number of Knockouts | 0 |
| Overall Height Range | 27 in to 41 in |
| Height Adjustability | Adjustable Height |
| Top Material | Steel |
| Number of Outlets | 0 |
| Storage Components | Lower Shelf |
| Number of Shelves | 1 |
| Color | Gray |
| Edge Shape | Radius |
| Number of Drawers | 0 |
| Height Adjustment Mechanism | Bolted |
| Overall Width | 72 in |
| Assembly | Fully Assembled |
| Top Metal Material Gauge | 12 ga |
| Overall Load Capacity | 3,000 lb |
| Frame Material | Steel |
| Overall Depth | 28-3/4 in |
| Mfr. Model # | WA-2872 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102006 |
Description
Workbench, Height Adjustability Adjustable Height, Top Material Steel, Assembly Fully Assembled, Color Gray, Frame Material Steel, Leg Type Straight Leg, Maximum Adjustable Height 41 in, Minimum Adjustable Height 27 in, Non-Metal Top Thickness Not Applicable, Number of Cabinets 0, Number of Drawers 0, Number of Knockouts 0, Included Components Lower Shelf, Number of Outlets 0, Number of Shelves 1, Overall Depth 28 3/4 in, Overall Fixed Height Not Applicable, Overall Load Capacity 3,000 lb